U pogonima Swisslion-Takova u Gornjem Milanovcu planira se otpuštanje polovine od 1.200 zaposlenih do kraja godine, a deo proizvodnje izmešten je u druge države.U trenutku privatizacije tog preduzeća bilo 4.000 radnika, a da su sada radnici ucenjeni i da pod pritiskom potpisuju dobrovoljni odlazak. Svaka dva meseca se pravi sistematizacija i ukidaju radna mesta i nudi otpremnina sa pričom da to važi samo u tom trenutku i da ko ne prihvati dobija manje plaćen posao zbog čega radnici u očaju pristaju.
U pogonima Swisslion-Takova u Gornjem Milanovcu planira se otpuštanje polovine od 1.200 zaposlenih do kraja godine, a deo proizvodnje izmešten je u druge države, rekli su danas predstavnici sindikata te kompanije.
Predsednici samostalnog i nezavisnoog sindikata u "Takovu" Milojko Živanović i Duško Joksimović kazali su da je u trenutku privatizacije tog preduzeća bilo 4.000 radnika, a da su sada radnici ucenjeni i da pod pritiskom potpisuju dobrovoljni odlazak.
"Svaka dva meseca se pravi sistematizacija i ukidaju radna mesta i nudi otpremnina sa pričom da to važi samo u tom trenutku i da ko ne prihvati dobija manje plaćen posao zbog čega radnici u očaju pristaju", kazao je Živanović.
Joksimović je rekao da svi dobijaju uverenje da su tehnološki višak i tako ostvaruju prava u Nacionalnoj službi zapošljavanja, a to se prebacuje na teret države, dok je proizvodnja brendova eurokremova i ratluka preseljena pre tri meseca u Bosnu i Hrecegovinu.
Sindikalci su ocenili da državni organi, posebno inspekcije rada, ne rade svoj posao jer na brojne prijave niko ne dolazi zbog čega su radnici potpuno nezaštićeni.
Vlasnik kompanije Swisslion-Takovo je Rodoljub Drašković.